Narastający problem ze spłatą kredytów

Kontynuujemy tematykę z poprzedniego artykułu związaną ze skutkami galopującej inflacji i stale wzrastających stóp procentowych kredytów hipotecznych. Dzisiaj skupimy się nad narastającym problemem ze spłatą kredytu wśród Polaków. Publikacja ta będzie bezpośrednio związana z poprzednim artykułem, w którym podniosłem temat znacznego spadku liczby udzielonych kredytów w poprzednim miesiącu względem października 2021. W dużym skrócie, biorąc pod uwagę obecny rok 2022 możemy odnotować znaczący spadek udzielonych kredytów mieszkaniowych. W samym październiku, porównując go do października 2021 zanotowano spadek na poziomie 73,2% w liczbie udzielonych kredytów hipotecznych. Jeśli te statystyki wywołały u Państwa niepokój, to zachęcam do przeczytania całości artykułu, gdzie opisuje bardzo szczegółowo owe zagadnienie i zagłębiam się w przyczyny i konsekwencje płynące z takiego stanu rzeczy.

Artykuł znajdą Państwo pod adresem: https://marcinpopek.pl/znizka-liczby-udzielonych-kredytow-w-poprzednim-miesiacu/. Zachęcam również Państwa do kontaktu ze mną jako iż jestem ekspertem finansowym, a w szczególności doradcą kredytowym z długoletnim doświadczeniem i setkami zadowolonych klientów, którym udało się pomóc i spełnić marzenia.  Kontakt ze mną znajdą Państwo poprzez: 

Jak zawszę postaram się dołożyć wszelkich starań do rozwiązania Państwa problemu. Zapraszam jeszcze raz z wielką chęcią do lektury.

 

Dane z obecnego roku

 

Niestety, po raz kolejny muszę zacząć treść właściwą od wspomnienia od stale rosnących kredytów hipotecznych, albowiem z miesiąca na miesiąc problemy ze spłata kredytów hipotecznych wzrastają. Coraz więcej osób dotykają problemy finansowe. W przeciągu ostatnich kilku miesięcy zadłużenie mieszkańców wzrosło prawie dwukrotnie. Co ciekawe, taki stan rzeczy nadal występuje mimo tego, że kredytobiorcy mogą skorzystać z różnych form pomocy w zadłużeniu takich jak Fundusz Wsparcia Kredytobiorców czy z wakacji kredytowych.

Bardzo niepokojące wydają się być dane udostępnione przez BIK, które mówią iż obecne zadłużenie kredytobiorców przekroczyło czterysta sześćdziesiąt milionów złotych. Jest to ogromna suma, zwłaszcza biorąc pod uwagę zestawienie z maja tego roku kiedy to zadłużenie sięgało maksymalnie do wartości dwustu dwudziestu milionów złotych.

Zagłębiając się w statystyki muszę nadmienić iż  Biuro Informacji Kredytowej w swoich zestawieniach danych nie uwzględniło kredytobiorców, którzy zalegają ze spłatą raty niedługi czas, maksymalnie do trzech miesięcy. Także analizując omawiane dane warto pamiętać, że nie są uwzględniani w nich dłużnicy, którzy zalegali z płatnością kilka bądź kilkanaście dni.Tak jak wspominam na każdym kroku, odpowiedzialne są za to rosnące raty kredytów związane z wzrastającymi stopami procentowymi. Tak jak wspominałem w ostatnich artykułach na przestrzeni ostatniego roku Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o aż jedenastokrotniej podwyżce.

Na pomoc zadłużeniu

Rząd stale stara się poprawić sytuację i wprowadza różne mechanizmy osłonowe takie jak wakacje kredytowe i usprawnia obecnie funkcjonujące czyli Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Wakacje kredytowe dają możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Korzystając z FWK, mamy możliwość skorzystać z darmowej pomocy w spłacie kredytu hipotecznego lub otrzymać pożyczkę na jego spłatę. Ostatecznie jednak, z wakacji kredytowych mogą skorzystać tylko ci kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty na własny cel mieszkaniowy w naszej walucie. Czyli osoby, które wzięły kredyt w obcej walucie niestety nie mogą liczyć na pomoc z tej strony. Może to być przyczyna faktu, iż zadłużenie stale rośnie mimo wprowadzania opisywanych mechanizmów.

Podsumowanie

Będąc ekspertem finansowym, wiem że wiele czynników jest zupełnie niezależnych od nas i pozostaje nam czekać na rozwój sytuacji. Miejmy jednak nadzieje, że spadki w ilości i wartości udzielanych kredytów będą zanikać w nadchodzących miesiącach i czekać nas będzie odbudowa sytuacji gospodarczej. Dziękuję serdecznie za przeczytanie całości artykułu i jak zawsze jako doradca finansowy z wieloletnim doświadczeniem, który pomógł wielu osobom spełnić swoje marzenia o nieruchomości, zachęcam do kontaktu telefonicznego lub drogą mailową. W swojej pracy kieruje się priorytetowo zadowoleniem klienta, etyką zawodową i szczerością. Każdy klient może liczyć na profesjonalny poziom obsługi. Dołożę wszelkich starań, aby pomóc w tematach związanych z kredytami, ubezpieczeniami i inwestycjami jak bez żadnych opłat.