Co różni wskaźniki WIRON i WIBOR

W dzisiejszej poświątecznej publikacji poruszę tematykę dwóch popularnych w ostatnim czasie wskaźników Co raz częściej w ostatnich dniach i tygodniach jesteśmy zasypywani informacjami, iż wskaźnik WIRON ma zastąpić wskaźnik WIBOR, ale nie koniecznie każdy z nas musi wiedzieć czym są te wskaźniki i co powyższa zmiana za sobą niesie. Dlatego postaram się Państwu w jak najbardziej skumulowanej formie przedstawić czym są owe wskaźniki, czym się różnią i czy zmiana niesie za sobą więcej korzyści czy strat.

Poprzedni artykuł znajdą Państwo pod adresem: https://marcinpopek.pl/alternatywy-kredytow-mieszkaniowych/ . Zachęcam Państwa do kontaktu ze mną – doświadczonym ekspertem finansowym z setkami zadowolonych klientów, którym udało się pomóc i spełnić marzenia.  Kontakt ze mną znajdą Państwo poprzez:

Jak zawszę postaram się dołożyć wszelkich starań do rozwiązania Państwa problemu. Zapraszam jeszcze raz z wielką chęcią do lektury.

Czym jest WIBOR i WIRON?

Przechodząc od razu do tematu, na samym wstępie postaram się przybliżyć Państwu pokrótce czym jest wspomniany WIBOR I WIRON. Według wikipedii “WIBOR jest to referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Wyznaczana jest jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania podawanych przez największe banki działające w Polsce, które są uczestnikami panelu WIBOR, po odrzuceniu wielkości skrajnych. Banki podają stawki oprocentowania (w ujęciu rocznym), po jakich są gotowe złożyć u siebie depozyt, o godz. 11:00 każdego dnia roboczego. Proces wyznaczania wartości WIBOR nazywany jest fixingiem WIBOR. Wiem, że definicja na pierwszy rzut oka może być niejasna, ale postaram się w dalszej części artykułu posiłkować się uproszczonym znaczeniem”. 

Pełną definicję pozwolę sobie zacytować z tego samego źródła, żeby można było łatwiej je porównać. “WIRON jest to indeks transakcyjny obliczany przez administratora wskaźników referencyjnych GPW Benchmark SA na podstawie transakcji depozytowych podmiotów przekazujących dane z instytucjami finansowymi i z dużymi przedsiębiorstwami. Zgodnie z nowymi regulacjami, instytucje finansowe będą musiały dokonać konwersji na nowy wskaźnik WIRON istniejących umów i instrumentów, które przewidują stosowanie indeksu WIBOR. Instytucje finansowe będą mogły wprowadzać do oferty kredyty oparte na indeksie WIRON już od 2023, a od 2025 będą zmuszone do konwersji istniejących umów i instrumentów stosujących WIBOR.”

Różnice pomiędzy wskaźnikami

Warto wiedzieć więc, że na ten moment na wspomniany WIBOR wzięta jest ogromna ilość kredytów, a tak jak zostało wspomniane w definicji WIRON-u. w niedługim czasie zastąpi on pierwszy wskaźnik. Nie dziwne więc, że wielu kredytobiorców może czuć się zaniepokojonym kolejnymi zmianami w okresie czasu, kiedy sytuacja na rynku kredytowym jest zdecydowanie niekorzystna. Pierwszą rzeczą jaka będzie w takim momencie interesować takie osoby to główne różnice pomiędzy wskaźnikiem WIBOR i WIRON. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, postaram się je przedstawić w jak najprostszy sposób.

Podstawowa różnica jest taka, że WIRON będzie opierał się tylko i wyłącznie na danych dotyczących transakcji depozytowych a WIBOR przeciwnie. Bierze tylko takie dane za pierwsze do uwzględnienia, a jeśli takich nie ma, to pożytkuje się innymi danymi – takimi, które posiada. Dodatkowo co ważne, WIRON obejmuje tylko transakcje jednodniowe.

Podsumowanie

Z racji powrotu po świętach, staram się aby nie był on za długi i streścił najważniejsze informacje w małej pigułce. Mam nadzieję, że moja publikacja  będzie w stanie pomóc chociaż jednej osobie poradzić sobie w sytuacji kryzysowej. Mimo, że będąc ekspertem finansowym, wiem że wiele czynników jest zupełnie niezależnych od nas i pozostaje nam czekać na rozwój sytuacji. Często jednak możemy podejmować różne działania, aby polepszyć naszą sytuację, a co najważniejsze – nie pogorszyć obecnej. Miejmy jednak nadzieje, że spadki w ilości i wartości udzielanych kredytów będą zanikać w nadchodzących miesiącach i czekać nas będzie odbudowa sytuacji gospodarczej. 

Dziękuję serdecznie jeszcze raz za przeczytanie całości artykułu i jak zawsze jako doradca finansowy z wieloletnim doświadczeniem, który pomógł wielu osobom spełnić swoje marzenia o nieruchomości, zachęcam do kontaktu telefonicznego lub drogą mailową. W swojej pracy kieruje się priorytetowo zadowoleniem klienta, etyką zawodową i szczerością. Każdy klient może liczyć na profesjonalny poziom obsługi. Dołożę wszelkich starań, aby pomóc w tematach związanych z kredytami, ubezpieczeniami i inwestycjami jak bez żadnych opłat.