Nowe zmiany w kredytach hipotecznych

Tematem dzisiejszego artykułu będą zmiany w przepisach dotyczących kredytów hipotecznych, które naniosła niedawno zatwierdzona ustawa. Dokładnie z dniem 17 września, zmieniły się zasady pobierania przez banki dodatkowych opłat podczas oczekiwania na wpis hipoteki. W poniższym artykule postaram się Państwu przedstawić jak najbardziej szczegółowo wszystkie zmiany. Przedstawię też Państwu jakie korzyści i ryzyka przynosi niedawno uchwalona ustawa.

Zachęcam więc Państwa bardzo serdecznie do przeczytania całości artykułu i bycia na bieżąco z moimi publikacjami. Poprzedni artykuł możecie przeczytać Państwo tutaj: https://marcinpopek.pl/najlepsze-sposoby-na-umorzenie-kredytu/ . Zachęcam również Państwa do kontaktu ze mną. Jestem ekspertem finansowym, a w szczególności doradcą kredytowym. Kontakt ze mną znajdą Państwo poprzez: 

Jak zawszę postaram się dołożyć wszelkich starań do rozwiązania Państwa problemu. 

Ustawa o zniwelowaniu dodatkowych opłat

Tak jak miałem przyjemność wspomnieć wcześniej, 17 września weszła w życie ustawa dotycząca zmian w dodatkowych opłatach pobieranych przez banki w czas oczekiwania na wpis do hipoteki. Warte do zaznaczenia jest to, że przepisy nowej ustawy będą obejmować zarówno nowe umowy kredytowe zawierane po dniu 17 września, ale również część umów zawartych przed dniem uchwalenia ustawy. Co to oznacza dla kredytobiorców i kredytodawców? Przedstawię to w dalszej części artykułu. 

 

Co nowego?

W związku z wydłużającymi się w ostatnim czasie formalnościami związanymi z wpisami do ksiąg wieczystych, podjęto się próby zniwelowania tego problemu. Aby pokazać skalę problemu, wystarczy popatrzeć na największe miasta w Polsce, gdzie to okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej trwa najczęściej ponad rok albo i dłużej. W większej skali wiąże się to oczywiście z ponoszeniem wyższych kosztów przez kredytobiorców. Takie rozwiązanie było bardzo nie korzystne, zwłaszcza dla osób, które borykają się z problemami finansowymi. Chciałbym przy okazji tylko wspomnieć, że w każdej chwili i z każdym problemem mogą kierować się Państwo do mnie. Jako wieloletni doradca kredytowy z bogatym doświadczeniem postaram się pomóc z każdym problemem i rozwiać wszelkie wątpliwości związane przykładowo z obecnymi zmianami w kredytach hipotecznych.

Wracając jednak do tematu, jak informuje kancelaria prezydenta. “Celem ustawy jest wprowadzenie regulacji zapobiegających pobieraniu przez banki dodatkowych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany przez konsumenta na zakup nieruchomości”. Mówiąc prościej, od dnia 17 września, dnia uchwalenia ustawy banki nie będą miały możliwości pobierania dodatkowych opłat w czasie oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych. Nie muszę Państwu nawet mówić, jak bardzo jest to korzystna zmiana dla kredytobiorców i nie tylko.  

Funkcjonowanie po uchwaleniu ustawy

Od tego momentu obowiązywać będą zasady, które jasno określają, że w sytuacji naliczania dodatkowych kosztów przez banki podczas oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych, naliczone koszty będą podlegać zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności, które obecnie posiada kredytobiorca. Tak jak wspomniałem wcześniej nowe przepisy weszły w życie z dniem 17 września. Warto również nadmienić w jakim okresie będzie następował zwrot dodatkowych kosztów. Wedle zapisów w uchwalonej ustawie, obowiązywał będzie termin 60 dni od dnia wpisu do księgi wieczystej. W tym okresie powinien nastąpić zwrot. Jeśli takowy się nie pojawi, będziemy zobligowani to kontaktu z bankiem, gdzie sprawa powinna być rozpatrzona na naszą korzyść. Co więcej, w Internecie można znaleźć informacje, które banki wprowadzały uchwalone zmiany i kiedy. Niektóre z nich wdrożyły zmiany chwilę po uchwaleniu ustawy, a inne dopiero z dniem wejścia jej w życie. 

Kto może skorzystać ze zwrotu pieniędzy?

Jeśli czytają Państwo moje artykuły, to na pewno zauważyliście jakiego ważnego elementu, zagadnienia nie poruszyłem jeszcze w tej publikacji. Oczywiście, nie wspomniałem o jednej z najważniejszych rzeczy, czyli o tym, kto może skorzystać z opisywanego przywileju. Nawiązując do “słów” Ministerstwa Sprawiedliwości, kwota zwrotu może być różna w zależności od kredytobiorcy. Wyliczenia prowadzone będą indywidualne przez banki dla każdego kredytobiorcy w zależności między innymi od wysokości kredytu. Niektórzy mogą liczyć na zwrot do nawet pięciuset złotych miesięcznie, czyli biorąc za przykład kredytobiorcę, który czeka na wpis do księgi wieczystej pół roku, to będzie mógł on odebrać łącznie nawet 3000zł. Jest to bardzo korzystna zmiana, mogąca pomóc zrekompensować i w pewnym sensie zniwelować koszty kredytu podczas oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych. 

Podsumowanie

Myślę, że temat jest zdecydowanie warty zagłębienia się, więc bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości pojawi się na mojej stronie kolejny artykuł dotyczący tej konkretnej ustawy i tym jak sprawdza się ona w praktyce kilka miesięcy od uchwalenia. Jeśli potrzebują Państwo bezpośredniej pomocy w przybliżeniu tego tematu to zachęcam do kontaktu ze mną. Jak wspomniałem wcześniej, od wielu lat zajmuje się profesjonalnie doradztwem kredytowym i finansowym. Znajdą u mnie Państwo wsparcie zarówno w doborze kredytu, ubezpieczenia czy inwestycji, ale nie tylko. Zachęcam jeszcze raz do kontaktu i do śledzenia moich publikacji.