Rekordowe wypłaty z ubezpieczeń w I kwartale 2022

Zawarcie umowy ubezpieczenia daje nam i naszym bliskim bezpieczeństwo, komfort oraz pełny spokój psychiczny poprzez gwarancję i pewność, że w sytuacji kryzysowej zostanie wypłacona stosowna kwota pieniężna, dająca możliwość “podniesienia się” w sytuacji straty. Jako ekspert finansowy w swojej ofercie posiadam ubezpieczenia na życie, na zdrowie, na dożycie, ubezpieczenia komunikacyjne i ubezpieczenia nieruchomości. Każde z tych rozwiązań pomoże Ci zabezpieczyć zarówno siebie jak i swoją rodzinę. 

 

Ponad 11,5 mld złotych świadczeń i odszkodowań

W przeciągu ostatnich dni Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała statystyki dotyczące kwot wypłaconych świadczeń ubezpieczeniowych i odszkodowań w pierwszym kwartale bieżącego roku. Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń, polskie firmy ubezpieczeniowe wypłaciły poszkodowanym rekordową kwotę ponad 11,5 miliarda złotych świadczeń ubezpieczeniowych i odszkodowań. Według danych najbardziej wzrosły wypłaty związane ze szkodami majątkowymi, w główniej mierze te dotyczące szkód spowodowanych ogniem i pozostałymi żywiołami. Warto wspomnieć, że w pierwszym kwartale ubiegłego roku ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym 10 miliardów złotych, czyli o 1,5 miliarda złotych mniej (12,6%). Jest to znaczący wzrost w bieżącym roku, na który wpłynęło wiele czynników takich jak m.in. COVID-19. Bardzo prawdopodobne, że tendencja wzrostowa będzie utrzymywać się w kolejnych kwartałach bieżącego roku. Jeśli potrzebujesz pomocy doradcy finansowego w kwestii ubezpieczeń, zapraszam do przeglądnięcia oferty i do kontaktu telefonicznego lub drogą mailową .

Przeczytaj również: Gorący temat ostatnich miesięcy, czyli czym jest upadłość konsumencka?  

 

Udział poszczególnych ubezpieczeń 

Polskie firmy ubezpieczeniowe wypłaciły ponad 11,5 miliarda złotych świadczeń ubezpieczeniowych i odszkodowań, na które składały się: 

  • Ubezpieczenia na życie (5,3 miliarda złotych) 
  • Ubezpieczenia komunikacyjne (4 miliardy złotych) 
  • Pozostałe ubezpieczenia (2,2 miliarda złotych) 

Według Polskiej Izby Ubezpieczeń, w bieżącym roku Polacy przekazali na świadczenia ubezpieczeniowe około 18 miliardów złotych (2,9% więcej niż w roku ubiegłym). 

 

Ubezpieczenia na życie

Jak przedstawiła Polska Izba Ubezpieczeń, same świadczenia z ubezpieczeń na życie zaznaczyły wzrost o 10,8%. Ubezpieczenia inwestycyjne i oszczędnościowe zaliczyły wzrost o ponad 23%. Jest to diametralna zmiana względem poprzedniego roku. Z danych przedstawionych przez PIU, można również wywnioskować, że w pierwszym kwartale bieżącego roku Polacy wydali około 5,2 miliarda złotych na ubezpieczenia na życie. W tym zakresie w przeciwieństwie do poprzednich danych, został zaznaczony spadek o 5,5% względem roku ubiegłego. 

 

Ubezpieczenia komunikacyjne

Wartość ubezpieczeń komunikacyjnych, w których skład wchodzi OC i AC również zaznaczyła wzrost względem pierwszego kwartału roku 2021. Do najważniejszych danych statystycznych udostępnionych przez Polską Izbę Ubezpieczeń można zaliczyć fakt, iż: 

  • Odszkodowania z obowiązkowego OC właścicieli samochodów wyniosły 2,4 miliarda złotych (jest to wzrost o 2,8% względem ubiegłego okresu). 
  • Odszkodowania z AC wzrosły o 8% w zestawieniu z poprzednim okresem i wyniosły 1,6 miliarda złotych. 
  • Koszt średniej szkody w bieżącym okresie wynosił 8 225 zł, co oznacza wzrost o 2,7% w porównaniu z ubiegłym rokiem. 

 
Strata w kwocie 3,4 miliarda złotych

Jak zostało przedstawione w poprzednim punkcie, średnia składka za ubezpieczenie OC zmniejszyła się względem roku 2021, natomiast jednocześnie nastąpił wzrost kosztów średniej szkody względem ubiegłego okresu. Jak informuje Polska Izby ubezpieczeń dzięki analizie przeprowadzonej przez firmę Deloitte, jeśli obecna tendencja się utrzyma przez następne dwa lata, to możemy spodziewać się straty rynkowej na poziomie 3,4 miliarda złotych.

 

Podsumowanie

Jeśli szukasz odpowiedniego ubezpieczenia, zachęcam do kontaktu . Marcin Popek – Ekspert Finansowy | Doradca Kredytowy Rzeszów. Oferuje pomoc w zakresie przyznania kredytów, wyboru programu oszczędnościowego i nie pobieram przy tym żadnych opłat. Ubezpieczenie na życie może okazać się inwestycją w przyszłość, którą warto zabezpieczyć, dbając o dobro własne jak i swoich bliskich.