Wskaźnik WIBOR najwyższy od lat

Wiele moich artykułów podejmuje się tematów związanych z rosnącymi stopami procentowymi. Stety bądź niestety, muszę pochylić się nad tym zagadaniem kolejny raz bowiem, po krótkiej przerwie wskaźnik WIBOR ponownie zaczął rosnąć i przebił właśnie tegoroczne maksima, co wkrótce przełoży się na wysokość rat kredytobiorców. Ale, więcej na ten temat postaram się opowiedzieć w teoretycznej części artykułu. Postaram się przedstawić Państwu zmiany, szanse i zagrożenia, które mogą wystąpić w związku z ponownym wzrostem stóp procentowych.

Zachęcam więc Państwa bardzo serdecznie do przeczytania całości artykułu i bycia na bieżąco z moimi publikacjami. Poprzedni artykuł możecie przeczytać Państwo tutaj: https://marcinpopek.pl/najlepsze-sposoby-na-umorzenie-kredytu/ . Zachęcam również Państwa do kontaktu ze mną. Jestem ekspertem finansowym, a w szczególności doradcą kredytowym. Kontakt ze mną znajdą Państwo poprzez: 

Jak zawszę postaram się dołożyć wszelkich starań do rozwiązania Państwa problemu. 

Wprowadzenie

Zacznijmy więc od genezy problemu. Od mniej więcej trzeciego kwartału 2021 roku doświadczamy serii podwyżek stóp procentowych. Do marca 2020 czyli do początku pandemii w naszym kraju obowiązywała podstawowa stopa procentowa na poziomie półtorej procenta. Przełożyło się to na zdecydowany wzrost oprocentowania kredytów. Niestety, doszło do sytuacji w której osoby, które przed kryzysem nie zapewniły sobie dostatecznych oszczędności, lub nie opłacali kredytu w czasie, kiedy to stopy były praktycznie zerowe w porównaniu do dzisiejszych, mogą być teraz w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej a kolejne dni, tygodnie a nawet miesiące nie będą dla nich łaskawe. 

Czym jest WIBOR?

Z punktu widzenia kredytobiorcy, najbardziej kluczowa będzie stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego, od której mocno zależy omawiany w dzisiejszym artykule WIBOR. Jest to referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Wyznaczana jest jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania podawanych przez największe banki działające w Polsce, które są uczestnikami panelu WIBOR, po odrzuceniu wielkości skrajnych. Co więcej, banki podają stawki oprocentowania, po jakich są gotowe złożyć u siebie depozyt, o godz. 11:00 każdego dnia roboczego.

Kolejne wzrosty stóp procentowych

Najważniejszy aspekt dzisiejszego artykułu to właśnie stale rosnący wskaźnik WIBOR, który jak wspomniałem na początku, przebił tegoroczne maksima. Kilka dni temu (dzień publikacji artykułu – 22.10.) WIBOR zanotował wartość na poziomie 7,36%, świadczy to o “pobiciu rekordu” z początku października a tym samym, zanotowanie kolejnego rocznego maksimum. Jak możemy się niestety spodziewać, prognozowane są kolejne wzrosty nawet do okolic ośmiu procent.

Nie jest to również niestety ostatnie zmartwienie, negatywnym zmianom z perspektywy kredytobiorców prawdopodobnie ulegną również harmonogram dla kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. Mówiąc prościej, wysokość omawianego wskaźnika WIBOR w dużym uproszczeniu wpływa na wysokość raty kredytu. Obecnie może być to wzrost nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a przy prognozowanym wzroście do ośmiu procent, raty mogą wzrosnąć o nawet ponad sto złotych miesięcznie.

Podsumowanie

 W ostatnim okresie wzrastających stóp procentowych czy zwiększającej się inflacji, coraz więcej osób waha się nad wzięciem kredytu. Bez dwóch zdań każda decyzja pociąga za sobą negatywne i pozytywne skutki, ma zarówno zalety jak i wady. Jednak skorzystanie z takich programów jak kredyt bez wkładu własnego pozwala ludziom spełniać swoje marzenia. Stojąc przed wyborem warto więc, chociaż rozważyć takie rozwiązanie.

Jako doradca finansowy z wieloletnim doświadczeniem, który pomógł wielu osobom spełnić swoje marzenia o nieruchomości zachęcam do kontaktu telefonicznego lub drogą mailową. W swojej pracy kieruje się priorytetowo zadowoleniem klienta, etyką zawodową i szczerością. Każdy klient może liczyć na profesjonalny poziom obsługi. Dołożę wszelkich starań, aby pomóc w tematach związanych z kredytami, ubezpieczeniami i inwestycjami jak bez żadnych opłat.