Zniżka liczby udzielonych kredytów w poprzednim miesiącu

Analizując poszczególne miesiące zauważalny jest spadek liczby udzielanych kredytów względem poprzedniego roku. Dlatego też po kolejnej obniżce odnotowanej w październiku postanowiłem bardziej zagłębić się w ten temat, omówić przyczyny i konsekwencje takiego stanu rzeczy. Coraz częściej możemy spotkać się z debatami w różnego rodzaju mediach na temat tego, czy warto decydować się na wzięcie kredytu przy takim stanie naszej gospodarki. Oczywiście, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, wszystko to zależy od wielu czynników, które ja jako ekspert finansowy i doradca kredytowy mogę pomóc Państwu rozpatrzyć. Zawsze przykładam największą wagę do problemów moich klientów i stawiam je na pierwszym miejscu. Dlatego też serdecznie zachęcam do kontaktu w każdej chwili, biorąc pod uwagę moje doświadczenie i liczbę klientów, którym byłem w stanie pomóc, jestem pewien, że będę w stanie rozwiać Państwa wątpliwości i pomóc w problemie.

Wracając jednak do tematu, w różnych źródłach jesteśmy w stanie usłyszeć głosy, że rynek kredytów mieszkaniowych zamraża się, a sytuacja zdecydowanie nie poprawia się, a w ręcz przeciwnie. Ciężko oczywiście nie zgodzić się z twardymi danymi i statystykami, ale w dalszej części spróbuję odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie rynek kredytów hipotecznych zmierza ku upadkowi. 

Poprzedni artykuł możecie przeczytać Państwo tutaj: https://marcinpopek.pl/nowe-mieszkanie-bez-kredytu-i-gotowki-sprawdz-czy-to-mozliwe/ . Zachęcam również Państwa do kontaktu ze mną. Jestem ekspertem finansowym, a w szczególności doradcą kredytowym. Kontakt ze mną znajdą Państwo poprzez: 

Jak zawszę postaram się dołożyć wszelkich starań do rozwiązania Państwa problemu. Zapraszam jeszcze raz z wielką chęcią do lektury.

Dane z obecnego roku

Biorąc na tapet obecny rok 2022 możemy odnotować znaczący spadek udzielonych kredytów mieszkaniowych. W samym październiku, porównując go do października 2021 zanotowano spadek na poziomie 73,2% w liczbie udzielonych kredytów hipotecznych. Ta statystyka zdecydowanie może zaniepokoić niejedną osobę i wytworzyć duże pole do dyskusji, czy to chwilowy spadek, czy może droga ku upadkowi.

Spośród kredytów innego rodzaju, w październiku 2022 odnotowano spadek udzielanych kredytów gotówkowych o 7,9%. Jest to oczywiście nieporównywalny spadek w porównaniu do kredytów hipotecznych, ale dalej osobiście uważam, że ta statystyka powinna zacząć niepokoić. Jedyną zmianą na plus zostały objęte kredyty ratalne, których liczba wzrosła o 20,6% w październiku 2022 względem tego samego miesiąca poprzedniego roku. Przyczyną takiego stanu rzeczy są oczywiście w głównej mierze rosnące stopy procentowe, o których wspominam w prawie każdej mojej publikacji. Nie powinno to dziwić, skoro z miesiąca na miesiąc sytuacja się nie polepsza, a wręcz przeciwnie. Seria podwyżek stóp procentowych straszy ludzi przed podejmowaniem jakichkolwiek decyzji. Trzeba jasno to powiedzieć, że rynek kredytów hamuje.

Co nas czeka?

Na podstawie wszelkich danych jesteśmy w stanie wyciągnąć różne wnioski, głównie negatywne. Jednym ze sposobów na uspokojenie sytuacji jest powolna odbudowa zdolności kredytowej, którą możemy zauważyć na przestrzeni kilku miesięcy. Wpływają na to głównie, mniejsze wzrosty stóp procentowych w ostatnich miesiącach i wzrastające wynagrodzenia. Sytuacja w tej kwestii może ulec poprawie od stycznia przyszłego roku, ponieważ zarówno wtedy jak i w lipcu 2023 szykują się znaczne podwyżki minimalnego krajowego wynagrodzenia. Może to również wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku kredytów hipotecznych, bowiem jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy, ponieważ na większości lokalnych rynków dynamika wzrostu cen spada i kolejno następuje ustabilizowanie cen. Wszyscy powinniśmy liczyć na utrzymanie tej tendencji w kolejnych miesiącach, gdyż uprościłoby to uzyskanie wymaganej kwoty kredytu na sfinalizowanie zakupu nieruchomości. Przyniosłoby to pozytywne korzyści jeśli chodzi o zdolność kredytową i rynek kredytów mieszkaniowych.

Warto jednak zaznaczyć, że w sytuacji kiedy to po planowanych podwyżkach wzrost wynagrodzeń ulegnie zatrzymaniu, podwyżki stóp procentowych nadal będą rosnąć a ceny nieruchomości utrzymają się na stałym poziomie – zdolność kredytowa będzie dalej maleć. Miejmy jednak nadzieję, że wszystko potoczy się według tego najbardziej pozytywnego dla nas scenariusza.

Podsumowanie

Będąc ekspertem finansowym, wiem że wiele czynników jest zupełnie niezależnych od nas i pozostaje nam czekać na rozwój sytuacji. Miejmy jednak nadzieje, że spadki w ilości i wartości udzielanych kredytów będą zanikać w nadchodzących miesiącach i czekać nas będzie odbudowa sytuacji gospodarczej. Dziękuję serdecznie za przeczytanie całości artykułu i jak zawsze jako doradca finansowy z wieloletnim doświadczeniem, który pomógł wielu osobom spełnić swoje marzenia o nieruchomości, zachęcam do kontaktu telefonicznego lub drogą mailową. W swojej pracy kieruje się priorytetowo zadowoleniem klienta, etyką zawodową i szczerością. Każdy klient może liczyć na profesjonalny poziom obsługi. Dołożę wszelkich starań, aby pomóc w tematach związanych z kredytami, ubezpieczeniami i inwestycjami jak bez żadnych opłat.