Kredyty studenckie – jak skorzystać z pomocy finansowej?

Co raz szybciej zbliżamy się do okresu przygotowującego do rozpoczęcia studiów. Dla jednych będzie to kontynuacja nauki a dla innych – pierwsza styczność z kolejnym etapem edukacji. Prawda jest jednak taka, że zarówno jedni jak i drudzy w dzisiejszych czasach bardzo często zmagają się z problemami finansowymi podczas trwania okresu edukacji. Oferowanych przez uczelnie różnych form pomocy takim osobom jest wiele, mowa tutaj przykładowo o stypendium socjalnym, które może przysługiwać studentom, których miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza kwoty ustalonej przez Rektora.

Inną formą zapomogi jest oferowany przez banki kredyt studencki, o którym opowiem bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu. Zachęcam również do bezpośredniego kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy i skorzystania z moich usług.  Oferuję całkowicie bezpłatną pomoc w zakresie przyznania kredytów, wyboru programu oszczędnościowego, inwestycji oraz ubezpieczeń. 

Czym jest kredyt studencki?

Na samym wstępie muszę przybliżyć czym w ogóle jest kredyt studencki. Jest to kredyt gotówkowy oferowany przez banki, dzięki któremu studenci mogą otrzymać aż do tysiąca złotych miesięcznie przez cały okres trwania studiów. W przypadku studentów będzie to okres do 4 lat (8 semestrów) a w przypadku doktorantów – do 6 lat (12 semestrów). Warto zaznaczyć, że okres ten to dziesięć miesięcy w roku, a nie dwanaście (tak jak niektórzy mogą błędnie zakładać) oczywiście z wyłączeniem przerw określonych regulaminem studiów. Minimalna kwota jaką można otrzymać w ramach kredytu studenckiego wynosi 400zł.

Niestety biorąc pod uwagę koszty niektórych zaocznych kierunków na różnych uczelniach, które mogą wynosić nawet do 15 tysięcy złotych za semestr, 400 złotych czy nawet 1000zł to zdecydowanie za mało. Mimo małej popularności kredytu studenckiego w Polsce, na pewno trzeba zaznaczyć, że wielu osobom pomógł i wielu jeszcze umożliwi spełnić swoje marzenia o podjęciu studiów na prestiżowej uczelni. 

Warunki korzystania z kredytu studenckiego

Początek okresu spłaty kredytu ma swoje miejsce dopiero dwa lata po ukończeniu studiów. Zapis ten sprawia wrażenie przychylnego dla kredytobiorców, którzy mają wystarczającą ilość czasu, aby przykładowo znaleźć pracę i przygotować się finansowo do trwającego od 2 do 4 lat okresu spłaty kredytu. Oczywiście aby móc ubiegać się o udzielenie kredytu, należy spełnić jasno określone warunki. Jak sama nazwa wskazuje kredyt studencki przysługuje studentom do trzydziestego roku życia, ale i też i doktorantom do trzydziestego piątego roku życia. Jest to znacznie wydłużony okres w porównaniu do obowiązujących w kraju zniżek studenckich na różne usługi, przykładowo komunikację miejską, w której przypadku maksymalny próg wiekowy dla studentów wynosi 26 lat.

Drugim warunkiem, który musi zostać spełniony, aby móc ubiegać się o udzielenie kredytu studenckiego jest próg dochodowy. Jest to dosyć znany studentom i uczniom punkt, ponieważ często pojawia się on w zapisie warunków, które muszą zostać osiągnięte chcąc ubiegać się o jakiekolwiek zapomogi i stypendia czy to socjalne czy naukowe. Na ten moment górna granica dochodu, której nie można przekroczyć wynosi dwa i pół tysiąca złotych. Nie jest to najniższy próg i może on niestety wykluczyć pewną część studentów ze skorzystania z tego uprawienia.

Jeśli jednak uda nam się dostać na wymarzone studia i pomyślnie przejdziemy weryfikację warunków co do udzielenia kredytu, to pojawia się kilka warunków, których nieprzestrzeganie może skutkować zaprzestaniem wypłat miesięcznych. Najważniejsze z nich to jak można się szybko domyśleć – skreślenie z listy studentów czy tymczasowe zawieszenie praw studenta. 

Zalety i wady kredytu studenckiego

Bazując na zebranych danych, co roku po kredyt studencki sięga średnio zaledwie około trzech tysięcy studentów i doktorantów. Wynik sprawa wrażenie niezbyt zadawalającego, tym bardziej jeśli zestawimy sobie go ze statystykami dotyczącymi liczby osób studiujących w Polsce i studentów czerpiących z różnego rodzaju stypendiów. Tak jak wspomniałem wcześniej, głównym z powodów, dlaczego tak mała liczba osób decyduje się na tego typu kredyt są niskie kwoty, czyli między 400 a 1000 zł miesięcznie. Przy galopującej inflacji i wysokich kosztach życia w najbardziej atrakcyjnych pod względem możliwości edukacyjnych polskich miastach, takie kwoty są znacząco niewystarczające. Oczywiście spełnia swoją rolę jako środek pomocniczy, który nie jest głównym źródłem utrzymania, ale jako podstawowe rozwiązanie może być niewystarczający. W większości przypadków bardziej opłacalne jest szukanie innej opcji zapomogi.

Z drugiej jednak strony, kredyt ten cechuje się tak jak wspomniałem wcześniej odroczoną płatnością, ponieważ okres spłaty kredytu zaczyna się dopiero po dwóch latach po zakończeniu nauki. Daje nam to możliwość do spokojnego szukania możliwości zarobkowych po okresie edukacji.

Ważnym punktem wspominanego kredytu studenckiego jest również niskie oprocentowanie. Warto więc mieć na uwadze, że jest on korzystniejszy pod tym względem od zwykłego kredytu.  

Kontakt ze mną

Jeśli jesteś już studentem bądź będziesz dopiero rozpoczynał swoją edukację na tym stopniu, a potrzebujesz bezpośredniej pomocy w podjęciu decyzji to bardzo chętnie postaram się pomóc. W swojej pracy kieruje się priorytetowo zadowoleniem klienta, etyką zawodową i szczerością. Dołożę wszelkich starań, aby pomóc Tobie lub Twoim bliskim czy znajomym bez żadnych opłat. Skontaktować możesz się ze mną za pomocą: 

  • Numeru telefonu: 
  • Adresu mail: 
  • Formularzu kontaktowego 
  • Platform społecznościowych  

Oferuję całkowicie bezpłatną pomoc w zakresie przyznania kredytów, wyboru programu oszczędnościowego, inwestycji oraz wspomnianych ubezpieczeń.